Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Pivot Kapı Modelleri

Çelik Kapı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çelik kapı, evlerin dış faktörlere karşı korunması, hırsızlıkların önlenmesi ve evin güvenliğinin tam ve eksiksiz olarak sağlanması için üretilmektedir. İyi bir çelik kapı, darbelere, zorlanmalara ve hırsızlara karşı oldukça sağlam durabilmektedir. Ancak; çelik kapı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu huşulara dikkat edildiği takdirde evin güvenliği sağlandığı gibi dekoratif açıdan da hoş bir görüntü elde edilmiş olmaktadır.

Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Çelik kapı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında ilk sırayı elbette güvenlik almaktadır. Seçilen kapının fiyatı olduğu kadar kilit sistemi çok önemlidir. Şifreli anahtarlar ile açılabilen çelik kapılar son derece güvenlidir ve evi dış etkenlere karşı koruma altına almaktadır.
Çelik kapı menteşelerinin sağlamlığına dikkat edilmelidir. Satın alınan kapının menteşe malzemesi araştırılmalı, kolayca kırılmayacak bir malzeme olup olmadığı öğrenilmelidir.
*Kasalar kriko gibi malzemeler ile hırsızlar tarafından kolayca esnetilmektedir. Bu nedenle kasanın sağlam malzemeden üretilmiş bir aksam olması gerekmektedir.
*Üründe emniyet çengeli olması büyük önem arz etmektedir.
*Çift kilit sistemi ile üretilen kapılar genellikle tercih sebebidir.
*Çelik kapı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bir diğer önemli faktör de kilit sisteminin markasıdır. Kullanılan sistemin bilinir bir kilit sistemi olması gerekmektedir.
*Son olarak kapının yapımında gerçekten çelik kullanılıp kullanılmadığı araştırılmalıdır ve satın alma bundan sonra gerçekleştirilmelidir.

Çelik Kapı Bakımı

Çelik kapılar hem dekorasyon hem de güvenlik açısından tercih edilirken pek çok soru işareti ile karşı karşıya kalınmaktadır. İyi bir çelik kapı alındığında uzun ömürlü olmalı ve kullanıcıya sorun çıkarmamalıdır. Elbette çelik kapı bakımı da kullanıcıya düşmektedir. Gerekli bakımları yapılmayan kapılar uzun ömürlü olmadığı gibi zamanla çürümelere neden olmaktadır. Özellikle müstakil evlerde tercih edildiğinde yağmur ve kar gibi dış etmenlerden etkilenen kapılar paslanmalara da neden olabilmektedir. Paslanmaz çelik adı altında satılan ürünler bile paslanmaya sebebiyet vermektedir.

Çelik Kapı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Çelik kapı bakımında ilk sıra kapı fitillerinindir. Fitiller zamanla yıpranmakta ve kasadan ayrılmaktadır. Bu nedenle garantisi dolan kapıların fitilleri yılda 1 defa yenilenmelidir. Sürtünmeler ve sürekli kapının açılıp kapanması bu fitilleri yıpratmaktadır.Kapı düşmesi problemleri menteşelerin aşınmasından kaynaklanmaktadır. Kasada bulunan menteşelere ait cıvatalar zamanla eskir ve yerinden oynamaya başlar. Cıvatalar kontrol edilmeli ve periyodik olarak sıkılmalıdır. Bu durum kapı düşmelerini engellemektedir.Çelik kapı bakımında bir diğer nokta menteşelerin yağlanmasıdır. Kapı dili ve menteşeler zaman içerisinde yıpranmakta ve gıcırdamalara neden olmaktadır. Kapı dilinin yağlanmaması sonucu da kapanma işlemini sağlamak için sert hareketler gerekmektedir. Bu da kapının yapısının bozulmasına neden olur. Tüm bu durumlarla karşılaşmamak için kapı dili ve kapı menteşeleri düzenli olarak temizlenmeli, sonrasında da mutlaka yağlanmalıdır.

Pivot Kapı pivot çelik kapı pivot door pivot çelik kapı firmaları pivot çelik kapı sistemleri
Pivot Çelik Kapı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir